TRİKO BAKIM KILAVUZU


Bu bölümde, trikolarınızın bakımını doğru ve kolay bir şekilde yapabilmeniz için takip edeceğiniz
adımları bulacaksınız. Yıkama talimatında özel olarak “yalnızca kuru temizleme” belirtilmeyen tüm trikolarınızı
bu bölümde belirtilen bakım talimatlarına uyarak evde yıkayabilir, kurutabilir ve ütüleyebilirsiniz.YIKAMA       LEKELERİN ÇIKARILMASI       KURUTMA       ÜTÜLEME       SAKLAMA

 
 

Yıkama

• Trikonuzu üzerindeki yıkama talimatında belirtildiği şekilde yıkamaya önem veriniz.

• Trikonuzu yalnızca yün deterjanı ile elde yıkayınız. Yıkarken ters yüz ediniz. Bu yöntem trikonun dış yüzünü koruyacak ve daha uzun süre yeni gibi görünmesine yardımcı olacaktır.

• Trikonuzu çamaşır makinesine atmayınız. Çamaşır makinelerinin yıkama sistemleri narin trikoların geri döndürülemeyecek şekilde çekmesine sebep olabilir. Bu sebeple trikonuzu elde yıkayınız.

• Woolmark onaylı trikolar çok yüksek bir renk haslığına sahip olacak şekilde üretilmelerine rağmen, renk akması veya solma riskini en aza indirmek için, koyu ve parlak renkli olanların açık tonlar ve beyazlardan ayrı yıkanması tavsiye edilir.

• Trikonuzu yıkarken aşırı çitileme ya da ezme ve sıkmadan kaçınınız.

• Özel kumaş kaplı trikoları yıkamayınız ve kuru temizleme yaptırınız.

 
 

Lekelerin
Çıkarılması

Lekeyi kendiniz çıkarmaya karar verirseniz, aşağıda bunun için bazı yol
gösterici bilgiler verilmiştir. Kimyasal madde tedarikçilerinin tavsiye ettiği
tüm emniyet tedbirlerine uyulmalıdır.

Lekeleri çıkarırken, trikonuzu ütülemeden önce lekelerin tamamen
çıkıklarından emin olmak önemlidir. Ütünün ısısı bir lekeyi kalıcı
hale getirebilir.

Alkollü İçecekler
Mümkün olduğunca fazla artık sıvıyı çıkarmak için, emici ve tiftiksiz bir bezle hafifçe bastırın. Eşit miktarlarda sıcak su ve metil alkol içeren bir karışımla bölgeyi dikkatli bir şekilde süngerle temizleyin.

Sade Kahve
Eşit miktarlarda alkol ve beyaz sirkeyi karıştırın, tiftiksiz bir bezi bu solüsyon içinde ıslatın, lekeli bölgeye hafifçe dokundurun ve emici bir bezle nazikçe bastırın.

Çikolata/Sütlü Kahve/Çay
Beyaz ispirtoyla ıslatışmış bir bezi lekenin etrafına hafifçe bastırın ve ardından sadece kahve için belirtilen talimatlara uygulayın.

Yumurta/Süt
Beyaz ispirtoyla ıslatılmış tiftiksiz bir bezi hafifçe bastırın. Aynı işlemi seyreltilmiş beyaz sirkeyle ıslatılmış bir bezle tekrarlayın.

Meyve/Meyve Suyu/Kırmızı Şarap
Lekeyi bir metil alkol ve su (3:1 oranı) karışımıyla hemen bastırın.

Çim
Çok dikkatli bir şekilde (hafif bir kalıp sabun kullanarak) sabunlayın ya da metil alkol ile ıslatılmış tiftiksiz bir bezi hafifçe bastırın.

Mürekkep/Dolmakalem
Beyaz ispirtoyla ıslatılmış tiftiksiz bir bezi hafifçe bastırın. Aynı işlemi seyreltilmiş beyaz sirkeyle ya da tuvalet ispirtosu veya metili alkole ıslatılmış bir bezle tekrarlayın.

Ruj/Makyaj/Ayakkabı Boyası
Terebetin veya bir leke temizleme spreyi ya da suyuyla ıslatılmış tiftiksiz bir bezi hafifçe bastırın. Hafif sabunlu suyla durulayın.

 
 

Kurutma

• Trikonuzu kurutma makinesinde kurutmayınız. Trikonuzun doğal olarak havada kurumasına izin veriniz.

• Açık renklerin sararmasına ya da koyu renklerin solmasına neden olabileceğinden, trikonuzu doğrudan gün ışığında kurutmaktan kaçınınız ve asla bir kalorifer üzerinde kurutmayınız. Kuruturken direk güneş ışığı altına maruz bırakmadan kurutunuz. Trikonuzu ıslan iken asarsanız şekli bozulabilir, bu sebeple sererek kurutmaya önem veriniz. Bir trikoyu çamaşır ipine asarak kurutma, özellikle ıslatıldıktan sonra ağırlaşan ürünün esnemesine neden olabilir.

• Islak bir triko, yıkama biter bitmez kurutmak üzere serilmelidir.
Islak trikolar uzun süre bir arada bırakılınca, birinden diğerine renk geçmesi riski vardır.

• Trikonuzu kurutmak için sererken ıslak halde elle şekil veriniz kırışıklıkları ve katlama izlerini mümkün olduğunca gideriniz.

 
 

Ütüleme

• Trikonuzu yıkamadan sonra ütülemeniz gerekiyorsa, ütüyü orta ısıya veya yün programına getiriniz, trikonuzu seriniz ve elinizle hafifçe şeklini düzeltiniz, daha sonra ütünün buharlama fonksiyonunu kullanınız. Ütünüzün buharlama fonksiyonu yoksa, ütülemeden önce giysiye biraz su püskürtünüz.

• Yün trikoları ters yüz ütülemek en iyisidir. Giysiye ütüyle sadece hafif bir baskı uygulayınız. Ağır baskı giysinin parlamasına yol açabilir.

• Trikonun yanmasını önlemek için ütüyü trikonun üzerinde çok uzun süre bırakmayınız.

• Nişasta, yumuşatıcılar veya parlatıcılar gibi ütülemeye yardımcı maddeler kullanmayınız.

• Ütüleme sonrasında saklamak üzere trikonuzu katlamadan önce beş dakika kadar düz ve sert bir zemin üzerine seriniz. Bu, giysinin daha fazla buruşmasını önleyecektir.

 
 

Saklama

Trikonuz, askıya asmak yerine daima katlanarak saklanmalıdırlar.Askıya asmak trikonuzun esnemesine ve şeklinin bozulmasına yol açabilir. Eğer tek seçenek askıya asmaksa, trikolar için tasarlanmış geniş, vatkalı askılar kullanılması en iyisidir.Saklama için İpuçları:

• Küflenmeyi önlemek için, trikolar saklanmadan önce tamamen kuru olmalıdır.

• Trikonuzu serin ve kuru bir yerde saklayınız ve doğrudan güneş ışığından koruyunuz.

• Trikoların muhafazalı plastik kutular içinde saklanmasında sorun yoktur, ancak kırışıklıklara sebep olabileceğinden ve giysinin şeklini bozabileceğinden vakumlu torbalar kullanmaktan kaçınınız.

• Trikonuzu saklamak üzere sarmak için ipek kağıt kullanılabilir, ancak kağıt renksiz ve asitsiz olmalıdır.

• Güvelerin verebileceği hasara karşı koruma için gardırobunuzda önlem alınız. Bu amaçla güve kovucular kullanılarak ek koruma sağlanabilir. Toprak ve kir güveleri kendine çeker, bu nedenle güve hasarı riskini daha da azaltmak için, trikolarınızı belli periyodlarda yıkayınız.

Triko Katlama Metodu

Triko Katlama Metodu

Adım 1

Trikonuzu yüzü aşağı gelecek şekilde düz bir yüzey üzerine seriniz ve kabarıklık, kırışıklık veya buruşuklukları elinizle nazikçe düzeltiniz.

Triko Katlama Metodu

Adım 2

Trikonuzun bir kolunu giysinin diğer yandaki dikişi ile hizaya gelecek biçimde triko boyunca katlayınız. İkinci kolu birincisi üzerine katlayarak aynı işlemi diğer kol için tekrarlayınız.

Triko Katlama Metodu

Adım 3

Trikonuzun her bir kenarını iki kenar ürünün merkezinde birleşecek şekilde dikey olarak katlayınız.

Triko Katlama Metodu

Adım 4

Trikonuzu, altından itibaren yukarı doğru ortadan ikiye katlayınız. Eğer triko uzun ise, bunun üç katı olarak yapılması gerekebilir. Daha sonra trikoyu ön tarafı size bakacak şekilde çeviriniz.

 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.